W dniach 11-23 lutego 2024 r. w Katedrze Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej gościliśmy współpracownika naukowego z Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr Karola Wolskiego, uznanego eksperta specjalizującego się w syntezie i charakterystyce przewodzących nanoszczotek polimerowych o zaawansowanej architekturze. W ramach swojego pobytu, dnia 15 lutego 2024 r. dr Wolski wygłosił do członków Chmielarz Research Group oraz Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM, a także społeczności studentów i pracowników Wydziału Chemicznego interesujący wykład o tematyce związanej z nanoszczotkami polimerowymi i mikroskopią sił atomowych.
Podczas wykładu uczestnicy zostali zaznajomieni z zasadą działania mikroskopu AFM i możliwościami tej techniki pomiarowej. Omówione zostało wykorzystanie mikroskopu AFM w badaniach dotyczących analizy struktury, separacji fazowej oraz właściwości mechanicznych i elektrycznych funkcjonalnych szczotek polimerowych. Przedstawione zostały również nowe techniki syntezy szczotek polimerowych takie jak fotoindukowana polimeryzacja ATRP katalizowana kompleksami żelaza oraz powierzchniowo-inicjowana polimeryzacja ATRP z fotokatalizatorami organicznymi (SI-O-ATRP). Metoda SI-O-ATRP okazała się bardzo skuteczna w polimeryzacji różnych monomerów metakrylanowych, nawet z podstawnikami, które mogą ulegać procesom ubocznym w klasycznej polimeryzacji ATRP. Co więcej umożliwiła otrzymanie prekursorowych szczotek homopolimerowych, blokowych i deseniowych z bocznymi grupami tiofenowymi i acetylenowymi, które mogą zostać przekształcone w warstwy przewodzące po wygenerowaniu skoniugowanych łańcuchów polimerowych na drodze polimeryzacji szablonowej. Większość polimeryzacji przeprowadzono w skali mikrolitrowej, w warunkach otoczenia, przy użyciu światła widzialnego i układu reakcyjnego typu sandwich, zapewniając rozwiązanie, które może być w przyszłości zastosowane poza skalą laboratoryjną. Połączenie SI-O-ATRP i powierzchniowo-inicjowanej polimeryzacji w obecności fotoinifertera zostało wykorzystane do otrzymania dwuskładnikowych szczotek mieszanych, które wykazały unikalną separację fazową i działały jako cienkowarstwowa powłoka posiadająca właściwości memrystywne.
Przedstawione badania i staż dr Karola Wolskiego zostały sfinansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach różnych grantów badawczych (2015/17/B/ST5/00526; 2018/31/D/ST5/00868; 2020/38/E/ST4/00046).
Więcej informacji na stronach:
Aktualności Koła Naukowego IPSUM
Aktualności Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej
Twitter - Chmielarz Research Group @Chmielarz_Group
Facebook - https://www.facebook.com/Kolo.Naukowe.IPSUM
Instagram - https://www.instagram.com/crg_ipsum/