Podstrona: mgr inż. Małgorzata Sroka uhonorowana Medalem im. Ignacego Łukasiewicza „PRIMUS INTER PARES” / Prof. Paweł Chmielarz, Eng, PhD, DSc, ProfTit

06-06-2023 r.

Małgorzata Sroka, doktorantka z Katedry Chemii Fizycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej, realizująca swoją pracę naukową w grupie badawczej Prof. dr hab. inż. Pawła Chmielarza została odznaczona Medalem im. Ignacego Łukasiewicza „PRIMUS INTER PARES”.
Konkurs wskazuje oraz nagradza najwybitniejszych absolwentów, którzy poza wysoką średnią ocen poszczycić się mogą dodatkowymi osiągnięciami w murach swojej uczelni lub poza nią. Są to m.in. referaty, publikacje, czy działalność w organizacjach studenckich.

Ustanowiony przez Fundację Medal po raz dziewiętnasty przyznany został najlepszym absolwentom z poszczególnych wydziałów Politechniki Rzeszowskiej.

Już podczas studiów Pani Małgorzata Sroka aktywnie uczestniczyła w promowaniu działalności naukowej Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej "IPSUM" (https://ipsum.prz.edu.pl/). Swoją pracę magisterską realizowała pod opieką prof. Pawła Chmielarza, kierownika Katedry Chemii Fizycznej. Ponadto uczestniczyła w realizacji wielu projektów badawczych, w tym Sonata Bis 10 (finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki), Inkubator Innowacyjności 4.0 (finansowanego ze środków europejskich) oraz dwóch edycji projektu ,,Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”, finansowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, czego efektem było opublikowanie artykułu: Izabela Zaborniak, Małgorzata Sroka, Paweł Chmielarz: „Lemonade as a rich source of antioxidants: Polymerization of 2-(dimethylamino)ethyl methacrylate in lemon extract”, Polymer 2022, 254, 125099. DOI: https://doi.org/10.1016/j.polymer.2022.125099. (IF5Y 4.161).

Obecnie Pani Małgorzata kontynuuje rozpoczęte badania. Jej główne zainteresowania naukowe skupiają się na syntezie związków wielkocząsteczkowych z zastosowaniem technik fotoinicjowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (photo-ATRP), w tym metal-free ATRP. Kolejnym istotnym aspektem badań jest szczegółowa analiza mechanizmu i kinetyki ATRP, wyznaczając stałe szybkości poszczególnych reakcji cząstkowych oraz badanie struktury chemicznej uzyskanych makrocząsteczek.