Podstrona: Sukces KN IPSUM w konkursie Ministra Edukacji i Nauki „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” / Prof. Paweł Chmielarz, Eng, PhD, DSc, ProfTit

16-04-2023 r.

Z radością informujemy, że Studenckie i Doktoranckie Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM działające na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej pod opieką prof. dr hab. inż. Pawła Chmielarza po raz trzeci z rzędu zostało beneficjentem programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach trzeciej edycji konkursu KN IPSUM otrzymało finansowanie w wysokości 69 917,00 zł na realizację projektu badawczego pt. „Modyfikacja naturalnych materiałów włókienniczych pochodzenia roślinnego technikami ATRP”.

Głównym celem projektu jest opracowanie metodologii modyfikacji materiałów włókienniczych pochodzenia roślinnego z wykorzystaniem metody powierzchniowo inicjowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu w której aktywatory regenerowane są poprzez przeniesienie atomu z chemicznego czynnika redukującego w celu uzyskania innowacyjnych oraz funkcjonalnych materiałów. Projekt skupia się na opracowaniu procedur syntezy uwzględniających zastosowanie przyjaznego środowisku czynnika redukującego w postaci kwasu askorbinowego oraz użyciu minimalnego stężenia kompleksu katalitycznego. Optymalizacja stężeń i stosunków molowych reagentów, a także wybór odpowiedniej ścieżki funkcjonalizacji pozwoli na uzyskanie materiałów włókienniczych o predefiniowanych właściwościach tj.a) superhydrofobowość, b) działanie antybakteryjne oraz c) zmniejszona palność materiałów.

Celem programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” jest natomiast wsparcie studentów w realizacji innowacyjnych projektów, podniesienie jakości działalności kół naukowych, a także usprawnienie mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych do sfery gospodarczej. W bieżącej edycji Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy prawie 10 mln zł na wsparcie studenckich kół naukowych. Dofinansowanie otrzymają 174 innowacyjne projekty wyłonione spośród 308 wnioskodawców, w tym 4 projekty kół naukowych z Politechniki Rzeszowskiej!

Wszystkie osoby zainteresowane dołączeniem do społeczności KN IPSUM zapraszamy do kontaktu się z opiekunem prof. dr hab. inż. Pawłem Chmielarzem (p_chmiel@prz.edu.pl) lub przewodniczącą KN IPSUM mgr Moniką Flejszar (email: d442@stud.prz.edu.pl). Zapisy są otwarte przez cały rok!

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Forum Akademickie